Pierwsze zdjęcie bolidu Force India VJM07 na sezon 2014

Force India właśnie udostępniło pierwsze zdjęcie nowego bolidu na sezon 2014. Pierwsze co rzuca się w oczy to nowe malowanie. Oczywiście oficjalna prezentacja jeszcze nie miała miejsca, ale po zdjęciu widać, że bolid posiada obniżony nos. Z boku wygląda na klasyczny, choć obawiam się, że z przodu może on być bardzo spłaszczony.

Powyżej widzicie pierwszy bolid Formuły 1 z turbo o 26 lat. Jak wam się podoba nowe malowanie? O pozostałych zmianach ciężko cokolwiek powiedzieć, musimy poczekać na więcej zdjęć.

Dodatkowo zespół poinformował, że aktualny nos bolidu to rozwiązanie przejściowe. Z takim zapewne wyjadą na początku testów, ale czy w Australii będzie wyglądać to tak samo, szczerze wątpię.

Dyrektor techniczny Force India, Andrew Green, zdradził, że tegoroczny samochód jest zupełnie nowym projektem – „Praktycznie każda część została zaprojektowana od nowa, od przedniego skrzydła aż po dyfuzor. Podstawy VJM07 biorą się z zeszłorocznego bolidy, jednak takie same wyniki musieliśmy osiągać w inny sposób. Zmieszczenie zmienionej jednostki napędowej było sporym wyzwaniem, największym od 1990 roku. Chłodzenie również było wyzwaniem i od zeszłego lata pracowaliśmy nad zrozumieniem wymagań nowych silników i optymalizacją podwozia”.

„Nasz nos obecnie jest w początkowej specyfikacji i będziemy mieli poprawki w tym obszarze, które mogą wyglądać zupełnie inaczej”.

„Musieliśmy podejść do sprawy pragmatycznie. Chcielibyśmy wycisnąć maksimum ze struktur zderzeniowych, gdyż wiemy jak ważnym elementem one są, jednak nie mamy odpowiednich środków, aby robić to od samego początku, więc potrzebowaliśmy marginesu. Taki właśnie jest ten nos. Zrobiliśmy samochód, z którym możemy jechać na testy i wyścigi. Kilka tygodni temu zaczęliśmy jednak cisnąć i szukać osiągów. Jest kilka pomysłów, które sprawdzamy”.