Ecclestone odchodzi z zarządu F1

Bernie Ecclestone został oskarżony o wręczenie łapówki przez sąd w Monachium. Ustąpił z funkcji pełnionej w zarządzie firmy zarządzającej Formułą 1. Nadal będzie prowadził codzienną działalność biznesową dotyczącą F1.

Podejmowaniem decyzji, podpisywaniem kontraktów i porozumień będzie zajmował się nowy prezes: Peter Brabeck-Letmathe oraz wiceprezes Donald McKenzie. W praktyce nie zmieni się nic. Jest to jednak pierwszy krok do małej rewolucji w Formule 1. Możliwe, że większe zmiany nastąpią po zakończeniu procesu.

Część oświadczenie firmy Delta Topco ze strony BBC:

„Po rozmowie z zarządem, Pan Ecclestone zaproponował, że do czasu wyjaśnienia sprawy ze skutkiem natychmiastowym ustępuje ze stanowiska dyrektora, zrzekając się swoich obowiązków w zarządzie oraz odpowiedzialności, do czasu rozwiązania sprawy”.

„Zarząd jest przekonany, iż w najlepszym interesie zarówno Formuły 1 jak i sportu leży, by Pan Ecclestone nadal prowadził codzienną działalność biznesową, jednak z zastrzeżeniem zwiększonego monitorowania i kontroli ze strony zarządu. Pan Ecclestone przystał na te ustalenia”.

Sprawa dotyczy operacji zakupu praw komercyjnych do serii, w czasie której Bernie miał wręczyć niemieckiemu bankierowi, Gerhardowi Gribkowsky’emu łapówkę w wysokości 44 milionów dolarów. Jednym z pokrzywdzonych w tej sprawie ma być niemiecka firma Constantin Medien, która zainteresowała monachijską prokuraturę sprawą sprzedaży praw komercyjnych do serii.