Zasady F1 w pigułce (aktualizacja 2014)

Szukasz zasad na sezon 2016? Znajdziesz je tutaj - ZASADY F1 2016

Poniżej znajdziecie ogólne zasady, które mają pomóc zrozumieć przebieg sezonu Formuły 1 w sezonie 2014.

Czeka na nas dziewiętnaście wyścigów Grand Prix, w których dwudziestu dwóch kierowców ściga się bolidami, jedenastu zespołów. Całość zawodów odbywa się weekendy - od piątku do niedzieli. W trakcie weekendu odbywają się trzy sesje treningowe, kwalifikacje oraz wyścig.

Punktacja:

W wyścigu punkty zdobywa pierwszych dziesięciu zawodników - za odpowiednie miejsca kolejno:

25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 - klasyfikowane są jedynie bolidy, które pokonały 90 proc. dystansu całego Grand Prix. Rywalizacja mistrzostw świata obywa się w dwóch klasyfikacjach - indywidualnej i konstruktorów (rywalizacja poszczególnych stajni).

Jeśli wyścig zostanie przerwany po przejechaniu przez lidera mniej, niż 75 proc. dystansu - przyznaje się połowę punktów. Jeśli przejechano mniej, niż dwa okrążenia - punkty nie są przyznawane.

Jeżeli na koniec sezonu zawodnicy mają równą liczbę punktów - decyduje większa liczba zwycięstw. W przypadku remisu bierze się pod uwagę liczbę drugich miejsc, trzecich etc.

Od sezonu 2014 wprowadzono dodatkowy przepis. Podczas ostatniego wyścigu sezonu kierowcy i zespoły punktują podwójnie.

Weekend Grand Prix:

Niedzielne wyścigi to kulminacja trwającego trzy dni wydarzenia. Na weekend Grand Prix składają się trzy etapy. W piątek (podczas GP Monako w czwartek) odbywają się 2 sesje treningowe po 90 minut. W sobotę natomiast mamy tylko jedną godzinną sesję treningową, a dwie godziny po jej zakończeniu odbywa się sesja kwalifikacyjną, podczas której zawodnicy walczą o pozycje startowe. Wyścig startuje w niedzielę, najczęściej o 14:00 czasu miejscowego.

W piątek zawodnicy testują ustawienia bolidy oraz sprawdzają opony na kwalifikacje i wyścig. Przeważnie jedna mieszanka (z dwóch dostępnych na weekend) spisuje się lepiej i to na niej zawodnik przejedzie większą cześć dystansu Grand Prix.(skorzystanie z obu mieszanek jest obowiązkowe - firma Pirelli wcześniej ogłasza które z dwie z czterech dostępnych mieszanek gum będą dostępne podczas danego Grand Prix)

Najwięcej pracy mają w piątek kierowcy i mechanicy, którzy są odpowiedzialni za ustawienie bolidu, od sezonu 2010 do 2013 zabronione były testy w trakcie sezonu. W tym roku ulega to zmianie i zespoły mają możliwość odbycia czterech dwudniowych testów w trakcie sezonu. Nie mogą przejechać więcej niż 15000km. Dwukrotnie mogą też zorganizować specjalne pokazy (nie więcej niż 100km)

W czasie treningów reszta czasu przeznaczona jest na to by zespół mógł opracować odpowiednią strategię jazdy - rozplanować postoje w boksach, podczas których zmienia się opony. Od sezonu 2010 bolidów nie tankuje się już w trakcie wyścigu, muszą jednak przynajmniej raz skorzystać z obu mieszanek opon (wyjątkiem jest tutaj deszczowe GP).

Kierowcy muszą podczas treningów oszczędzać samochód. W myśl przepisów na każdego kierowcę przypada 5 jednostek napędowych na cały sezon. Poniżej znajdziecie kary, które obowiązuje w momencie wykorzystania większej ilości jednostek napędowych:

- Wymiana całego silnika: Zawodnik musi wystartować z pit lane
- Pierwszy raz wykorzystany zostanie 6 element: kara cofnięcia o 10 pozycji
- Pierwszy raz wykorzystany zostanie 6 z pozostałych elementów: kara cofnięcia o 5 pozycji
- Pierwszy raz wykorzystany 7 element: kara cofnięcia o 10 pozycji
- Pierwszy raz wykorzystany zostanie 7 z pozostałych elementów: kara cofnięcia o 5 pozycji
- Co ciekawe jeśli zawodnik otrzyma karę cofnięcia o 5 pozycji, a zakwalifikował się 20. To zostanie cofnięty tylko o dwie pozycje, a podczas kolejnego weekendu jeszcze o pozostałe 3 pozycje. Taka kara przechodzi tylko raz na kolejny wyścig.

Skrzynia biegów musi być wykorzystywana przez 6 kolejnych Grand Prix z rzędu - wymieniona wcześniej oznacza karę cofnięcia o 5 pozycji

Silniki będą miały homologacje od 28 lutego 2014 aż do sezonu 2020. Późniejsze zmiany mogą dotyczyć tylko poprawy niezawodności, obniżenia kosztów i względów bezpieczeństwa

Jeśli dwóch lub więcej zawodników nie zostanie sklasyfikowanych w Q1 to o ich pozycjach startowych zadecydują wyniki z 3 treningu

W czasie weekendu kierowcy mają do dyspozycji 12 kompletów opon, 7 tych twardszych oraz 5 miękkich.

Kwalifikacje:

O ustawieniu na starcie do niedzielnego wyścigu decyduje godzinna sesja kwalifikacyjna, rozgrywana w sobotę. Jest ona podzielona na trzy części:

Q1: biorą w niej udział wszyscy kierowcy. Mają oni do dyspozycji 18 minut i nieograniczoną liczbę okrążeń. Po zakończonej sesji najwolniejszych siedmiu kierowców kończy swój udział w kwalifikacjach i w niedzielę wystartują oni z pozycji 17-22. Ci którzy uzyskali czas o gorszy niż 107% czasu najszybszego kierowcy w Q1 nie mogą wziąć udziału w wyścigu chyba, że sędziowie wyrażą zgodę np. na podstawie lepszych czasów uzyskiwanych podczas treningów.

Q2: po pięciominutowej przerwie pozostałych 17 kierowców wyjeżdża na kolejną tym razem 15 minutowa sesję, po której znów odpada najwolniejsza siódemka – ci kierowcy zajmą pozycje startowe od 11 do 16.

Q3: po kolejnej pięciominutowej przerwie czołowa dziesiątka rywalizuje o najlepsze miejsca startowe. Ta część kwalifikacji trwa 12 minut, czasy z poprzednich części są anulowane. Kierowcy rozpoczynają ostatnią sesję. Opony na których ustanowią najlepszy czas będą używane przez nich na starcie wyścigu.

Wyścig:

30 minut przed rozpoczęciem wyścigu, kierowcy mogą wyjechać na tor i wykonać dowolną liczbę okrążeń. Omijając prostą startową, (mogą przejeżdżać przez aleję serwisową). Gdy wyjadą na prostą startową - ustawiają się na pozycjach wywalczonych w kwalifikacjach. Wyścig poprzedza okrążenie instalacyjne. W trakcie tego okrążenia nie wolno trenować startu, ani wyprzedzać innych kierowców (z wyjątkiem awarii).

Po zakończeniu rozgrzewki rozpoczyna się procedura startowa. Kierowca, któremu przed startem zgaśnie silnik sygnalizuje to - start może wtedy zostać przerwany. Odbywa się jeszcze jedno okrążenie instalacyjne a sprawca zostaje przesunięty na koniec stawki.

Dystans wyścigu to 305-320 km. Jedynym wyjątkiem jest tor uliczny w Monte Carlo, na którym wyścig ma 260 km. Czas trwania nie może przekroczyć dwóch godzin, a czterech z przerwami. W wyścigu sklasyfikowani są zawodnicy, którzy przejadą 90 proc. dystansu przejechanego przez zwycięzcę.

W przypadku znacznego pogorszenia pogody lub poważnego wypadku wyścig może zostać przerwany. Może zostać wznowiony lotnym startem z wykorzystaniem samochodu bezpieczeństwa - zachowuje się wtedy kolejność z momentu przerwania. W tym czasie samochody zatrzymują się na prostej startowej - mechanicy mogą nad nimi pracować, nie wolno jednak tankować paliwa. Jeśli nie dojdzie do wznowienia wyścigu za ostateczną przyjmuje się kolejność na przedostatnim pełnym okrążeniu (jeśli wyścig zostaje przerwany na 60. okrążeniu - decyduje kolejność po okrążeniu 58.)

Pit stopy:

Niezwykle ważnym elementem strategii wyścigu jest odpowiednie rozplanowanie postojów w boksach. Ilość paliwa w baku i stan opon mają wielki wpływ na zachowanie i prędkość samochodu, z drugiej jednak strony każdy postój zwiększa szanse rywali na wyprzedzenie zawodnika.

Postoje są jednym z najbardziej emocjonujących momentów wyścigu Formuły 1. W ciągu kilku sekund zgrany zespół mechaników zmienia opony w samochodzie. Sprawność i szybkość ich pracy może zadecydować o zwycięstwie lub porażce w wyścigu.

Przeciętny zespół mechaników w boksie to 19 osób. 12 mechaników zmienia opony. Na każde koło przypada po trzech - jeden zdejmuje koło, jeden nakłada, jeden odkręca i dokręca śruby. Dwóch obsługuje przedni i tylny podnośnik. Jeden z czeka w pogotowiu ze specjalnym podnośnikiem na wypadek, gdyby samochód miał uszkodzony "nos". Jeden czyści wizjer kierowcy. Jeden stoi w pogotowiu z gaśnicą. Tak zwany "lizakowy" daje kierowcy sygnały kiedy ma się zatrzymać, wrzucić bieg i kiedy może wyjeżdżać z boksu. Od sezonu 2010 tankowanie jest zakazane a zawodnicy startują do wyścigu z taką ilością paliwa żeby wystarczyło im na przejechanie całego dystansu.

Od 2014 roku bardzo ograniczono ilość paliwa w bolidach i ograniczenie zużycia paliwa jest bardzo ważne. W przepisach znajduje się zapis, że każdy zawodnik będzie mógł mieć tylko 100kg paliwa na wyścig. To o prawie 60kg mniej niż obecnie. Dlatego też wprowadzono doładowanie turbo, ponieważ tylko to mogło znacząco poprawić moc silników przy takim ograniczeniu w ilości dostępnego paliwa.

Kary:

Podczas wyścigu na kierowcę mogą zostać nałożone dwie podstawowe kary - "drive through" (nakaz przejazdu przez boksy) oraz "stop and go" (kara 10 sekund). W pierwszym przypadku zawodnik musi przejechać przez boksy z zachowaniem obowiązującego ograniczenia prędkości, w drugim ma obowiązek zatrzymać się na 10 sekund w boksie. Nie odbycie kary może się skończyć dyskwalifikacją.

Karane są takie przewinienia, jak: falstart, spowodowanie wypadku, którego można było uniknąć, zbyt duża prędkość w boksach, sprzeczne z przepisami blokowanie innego kierowcy czy blokowanie przy dublowaniu.

W niektórych przypadkach sędziowie mogą ukarać zawodnika przesunięciem o ustaloną ilość miejsc do tyłu na starcie do kolejnego wyścigu. Mogą też doliczyć czas do wyniku danego zawodnika, a w kwalifikacjach anulować czas danego okrążenia.

Od tego sezonu wprowadzono jeszcze punktowe kary dla zawodników. Zebranie 12 punktów będzie równoznaczne z zawieszeniem na jeden wyścig.

Samochód bezpieczeństwa:

Jeśli podczas wyścigu dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, która jednak "nie jest wystarczająca do przerwania wyścigu", dyrektor zawodów wysyła na tor samochód bezpieczeństwa. Po poważnych wypadkach czy w czasie obfitych opadów deszczu samochód bezpieczeństwa prowadzi całą stawkę ze zmniejszoną prędkością, aż sytuacja na torze wróci do normy. Podczas tej fazy wyścigu, zwanej neutralizacją, wyprzedzanie jest absolutnie zakazane.

Dodatkowo każdy bolid, który podczas obecności samochodu bezpieczeństwa straci w pit stopie okrążenie ma obowiązek wyprzedzenia całej grupy, nadrobienie okrążenia i ustawienie się na końcu stawki.