Krytyczny stan Schumachera po wypadku - aktualizacja 1.01.2014

Siedmiokrotny mistrza świata Formuły 1, Michael Schumachera w niedzielę doznał urazu głowy po upadku na stoku narciarskim w Meribel. Jego stan jest krytyczny - poinformowano w szpitalu w Grenoble. Uległ on wypadkowi podczas jazdy na nartach o godzinie 11:07, już kilka minut później helikopterem został przetransportowany do szpitala.

Do wypadku doszło na stoku w Meribel, w alpejskim regionie Trzech Dolin. Dyrektor tamtejszego ośrodka, Christophe Gernignon-Lecomte, poinformował, że "Schumiego" zabrano od razu do szpitala w Moutiers, 15 kilometrów od miejsca zdarzenia.

- W momencie przyjęcia do szpitala stwierdzono u niego poważne obrażenia głowy i utratę przytomności, co wymagało natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej - głosi wieczorne oświadczenie szpitala.

Wiemy, że poszkodowany miał założony kask. Jest pod opieką m.in. profesora Gerarda Saillanta, specjalisty w zakresie urazów mózgu i kręgosłupa.

Przez długi czas nie podawano szczegółów dotyczących stanu jego zdrowia. Wczesnym wieczorem francuska agencja AFP, powołując się na żandarmów z oddziału wysokogórskiego w Courchevel (oraz stację narciarską), podała, że Schumacher doznał poważnego urazu głowy, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W kolejnych godzinach zaczęły jednak napływać wieści o pogarszającym się stanie zdrowia Schumachera. Niektóre agencje, m.in. niemiecka DPA i czeska CTK (powołując się na francuskie media), poinformowały o wylewie krwi do mózgu. Późnym wieczorem szpital w Grenoble oświadczył, że stan zawodnika jest krytyczny.

Pierwsze 36 godzin po wypadku, są najważniejsze. Okolice mózgu jak i on sam mogą wtedy puchnąć. Pewnie dopiero po tym czasie dowiemy się czegoś więcej. Obecnie Schumacher jest w śpiączce.

Aktualizacja 11:00 30.12.2013:
Schumacher był operowany by zmniejszyć ciśnienie w czaszce. Jego stan nadal jest krytyczny. Michael jest utrzymywany w śpiączce. Lekarze nie chcą spekulować i nie mogą powiedzieć więcej na ten temat. Nie wiadomo jak poważne są obrażenia mózgu. Gdyby nie kask, pewnie już by nie żył.

Aktualizacja 8:00 31.12.2013
Od wczoraj nie pojawiły się nowe informacje dotyczące stanu Michaela. Znaleziono natomiast zdjęcie miejsca wypadku. Widać, że Schumacher prawdopodobnie wybrał złą drogę. Ewidentnie widać też, że kamienie znajdujące się w tym miejscu są kompletnie nie ogrodzone. Gdyby znajdowały się tam pachołki, niski płotek, czy nawet znaki to do takiego zdarzenia by nie doszło.

Niestety we Francji z tego co się dowiedziałem takie miejsca nie są oznaczone, a jazda przez nie bardzo popularna.

Dziś powinniśmy otrzymać jakiś komunikat z szpitala w którym leży Schumacher.


Aktualizacja 11:00 31.12.2013
Dziś dowiedzieliśmy się, że sytuacja Michaela minimalnie się poprawiła. Przeprowadzono kolejną trwającą dwie godziny operację, która zmniejszyła ciśnienie w czaszce. Skany pokazują jednak pewne uszkodzenia mózgu i potrzebujemy więcej czasu, żeby je zbadać.

Sytuacja jest lepsza niż wczoraj. Nie jest to jednak idealna sytuacja. Opublikowano też filmik, na którym widać jak helikopter zabiera Schumachera ze stoku. Podobno na miejscu było dużo krwi, a kask Michaela był w kilku częściachAktualizacja 1.1.2014
Managerka Michaela poinformowała dziś, że jego stan jest stabilny, bez większych zmian w porównaniu do wczoraj. Wiemy też, że nie odbędzie się kolejna konferencja prasowa, póki jego stan nie ulegnie zmianom.