Statystyki i ciekawostki po GP Abu Zabi

Dwa rekordy zostały pobite w Abu Zabi. Zespół Ferrari już 65 weekendów Grand Prix pod rząd zdobywa punkty. Pobili tym samym rekord McLarena ustanowiony w tym roku. Oba zespoły swoje serie rozpoczeły w sezonie 2010. Wtedy po raz pierwszy punkty można było zdobywać dojeżdżając do mety na 9 i 10 pozycji.

Drugi rekord pobił Max Chilton. Zawodnik Marussi dojechał we wszystkich dotychczasowych 17 rundach mistrzostw świata do mety. Oczywiście do tego trzeba dodać, że jest to jego pierwszy sezon w Formule 1. Wcześniej rekord debiutanta należał do Tiago Monteiro. Zawodnik Jordana ukończył swoje pierwsze 16 wyścigów na mecie w sezonie 2005.

Vettel wyrównał rekord Schumachera siedmiu wygranych pod rząd. Przed młodszym z Niemców jeszcze dwa wyścigi w tym sezonie, więc może go poprawić.

Kierowca Red Bulla od letniej przerwy jest niepokonany. Sebastian w ostatnich 7 Grand Prix zdobył 175 punktów. Oznacza to, że gdyby nie startował w pierwszych 10 wyścigach w tym sezonie, zajmowałby czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców.

Vettel prowadził 559 okrążeń w tym roku, a jego najbliższy rywal 104. W tym sezonie mamy jeszcze większą niezawodność bolidów. Zawodnik, który przejechał najmniej okrążeń i tak ukończył 80% dystansu w tym sezonie (Van der Garde 807 okr). Jenson Button przejechał w tym sezonie najwięcej okrążeń - 999.

W trakcie tego weekendu Vettelowi nie udalo się zdobyć kolejnego pole position. Mark Webber wystartował z pierwszej pozycji po raz 13 w karierze. Niestety Australijczykowi nie pomogło to w uzyskaniu lepszej pozycji na mecie.

Fernando Alonso po raz pierwszy nie dostał się do Q3 w tym roku. Tym samym tylko Vettel w każdym tegorocznym wyścigu tego dokonał. Hiszpan uzyskał 21 fastest lap w karierze i ma ich na koncie tyle samo co Vettel.

Kimi Raikkonen to trzeci kierowca wykluczony w tym roku z wyników kwalifikacji.

Przed nami jeszcze dwa wyścigi, a zawodnicy nie korzystali z deszczowych opon w trakcie wyścigu.

Z innych statystyk - F1 Fan Club w ten weekend zdobył 6000 fana na Facebooku ;-)