Marussia pozostaje w F1 na dłużej

Nie wiem jak wy, ale ja obawiałem się, że zespól Marussi nie przetrwa zmian jakie nas czekają w przyszłym sezonie i z powodów finansowych odpadną z Formuły 1 jak HRT. Bernie Ecclestone wiele razy wypowiadał się, że mu wystarczy 10 zespołów i tak przecież przez wiele ostatnich lat było. Z pozostałymi podpisał już nawet umowę komercyjną, na sam koniec zostawił sobie ten najsłabszy w stawce team.

Oznacza to, że Marussia pozostanie z nami do 2020 roku i będzie dostawać od FIA i FOM pieniądze. Umowa ta jest podstawą do podpisania z zespołami nowego Concorde Agreement. Poprzednia zakończyła się z końcem poprzedniego sezonu. Zespoły nie mogły dojść do porozumienia z FIA i FOM twierdząc, że dostają zdecydowanie zbyt mało pieniędzy.

Umowa ta dyktuje zasady na których podstawie zespoły rywalizują w wyścigach, zasady podziału części wpływów z praw do transmisji oraz nagrody pieniężne.

Szczegóły są oczywiście tajne, ale spodziewam się, że Marussia chcąc się zabezpieczyć pewnie liczyła na zwiększenie dofinansowania najsłabszych zespołów. Do tej pory tylko 10 najlepszych otrzymywało finansowe nagrody na koniec sezonu. Jeśli udało im się to zmienić i wszyscy będą mogli liczyć na finansowy zastrzyk łatwiej będzie utrzymać się w F1.

źródło