Top Ad unit 728 × 90

 

Zmiany w wyglądzie bolidów w sezonach 2013, 2014

Grupa techniczna Formuły 1 opublikowała pierwszy draft przepisów na sezon 2013. Zakazany zostanie podwójny DRS, o czym zespoły już wiedziały wcześniej jak i dodana zostanie specjalna nakładka na nos bolidu, która poprawi ich wygląd.

Zacznijmy od tego jak bolidy wyglądały jeszcze rok temu. Nie mieliśmy tak zwanego schodkowego nosa, jego maksymalna wysokość wynosiła 625mm. Jak widać na załączonym zdjęciu stwarzało to duże zagrożenie w momencie bocznego zderzenia. Zespoły wolały jednak poprawić przepływ powietrza pod bolidem i dlatego taka wysokość.
Zdjęcia za zgodą scarbsf1.com
Wprowadzono więc zmiany, obniżono sam czubek do 550mm, wysokość nad przednią osią pozostała bez zmian, stąd też tzw schodek. Zwiększyło się bezpieczeństwo, na żółto na zdjęciu pod i nad tekstem możecie zobaczyć gdzie uderzyłby nos bolidu w razie wypadku.
Na sezon 2013 wymyślono kolejną zmianę. Nie chciano by zespoły ponosiły z tego powodu duże koszta. Dlatego też wprowadzono nakładkę na nos, która wyrówna schodek, a przy wypadku może się łatwo wyłamać. Nie mam zdjęcia takiego rozwiązania, ponieważ jeszcze nie istnieje.

Ta zmiana jest bardziej estetyczna niż mająca wpływ na osiągi bolidów. Większe będą miały miejsce w sezonie 2014. Czubek nosa ma mieć wysokość tylko 185mm, przy przedniej osi wysokość zmniejszy się do 500mm, przedni spoiler będzie węższy, a tylny bardziej płytki. Jak wam podoba się prezentacja takiego bolidu poniżej? Moim zdaniem jest to powrót do pięknych bolidów z początku lat 90.
źródło
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.