Top Ad unit 728 × 90

 

Recenzja książki - "Formuła 1 to ja Bernie Ecclestone"

Bernie Eccelestone to postać, o której mówi się w Formule 1 niewiele. Jego temat porusza się, co jakiś czas, ale za to ma on decydujące zdanie o tym jak nasz ukochany sport wygląda. Jak do tego doszedł? Jak rozwijała się jego kariera i co musiał zrobić by wylądować na szczycie.

Tego i troszkę więcej dowiecie się z książki Toma Bowera - "Formuła 1 to ja Bernie Eccelestone".

W książce znajdziecie historię człowieka, który od młodych lat kupował taniej by sprzedawać drożej. Taka w teorii prosta historia. Tyle, że później w ciągu piętnastominutowego spotkania potrafił podpisać umowę z Władimirem Putinem na organizację Grand Prix Rosji, zyskał na tym 280 milionów dolarów...

Jego siła rosła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W książce znajdziecie opis jak Ecclestone przekształcił ten sport entuzjastów w najczęściej oglądane wyścigi na świecie. Swoją przygodę rozpoczął od zakupu zespołu Brabham w roku 1971. Potem stanął na czele innych zespołów by te mogły zyskiwać część zysków z startów w Formule 1. Ostatecznie tak pociągał sznureczkami, że przejął prawa do pokazywania tego sportu w telewizji, a zespoły muszą z nim walczyć o każdy grosz.

Berniemu zawsze jest mało. Dlatego też w ostatnich latach Formuła 1 ucieka z Europy i przenosi się do państw, które płacą mu dużo dolarów za organizację Grand Prix, a widzów na trybunach jest mało. Znajdziecie tu też opis jego współpracy z Mosleyem, byłym prezydentem FIA. Razem walczyli z zakazem sponsorowania wyrobów tytoniowych, za które zbierali naprawdę dużo pieniędzy.

Książkę czyta się szybko, jedyne do czego można się przyczepić to opisy kontraktów, wiele nazw firm, układy, oferty itp. Czasami autor jakby chciał ukazać, że w koło Berniego za dużo się dzieje, a nie do końca opowiedzieć konkretną historię.

Z ciekawostek, opisany jest też jego związek z byłą żoną i jej walka o część majątku. Sposób, w jaki szef F1 wpływał na organizatorów Grand Prix Wielkiej Brytanii, szantażując ich zabraniem kontraktu na kolejne wyścigi. Nie mogło też zabraknąć skandali związanych z tzw. spygate oraz crashgate z sezonu 2009.

Jedno jest pewne ta książka na pewno nie chce w żaden sposób wybielić osoby Eccelestona. Jak sam zresztą mówił nie jest aniołem. Nie będę zdradzać wam naprawdę ciekawych partii tekstu. Po co sobie psuć przyjemność czytania, a wiem, że na pewno wielu z was książkę tą zakupi.

Książkę oceniam 4/5 - mogło znaleźć się więcej ciekawostek związanych z wyścigami F1.

Już w tym momencie możecie zamówić ją w promocji na stronie sklepu internetowego L&L

Autor: Tom Bower
Tytuł: Formuła 1 to ja Bernie Ecclestone
Wersja językowa: polska

Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-933758-9-9
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.