Vettel odpada, Hamilton na tym zyskuje - opis GP Abu Zabi

To już trzeci wyścig w tym sezonie, który padł łupem Lewisa Hamiltona. Ma ich teraz na swoim koncie tyle samo co Jenson Button. Duża w tym zasługa Sebastiana Vettela, który odpadł z wyścigu już po pierwszym okrążeniu. Niestety tym samym pozbawił nas jakiejkolwiek walki o zwycięstwo, Lewis kontrolować wyścig od startu do mety.

Początek końca...

Ci, którzy przed wyścigiem uważali, że zakończy się po pierwszym zakręcie nie mylili się. Vettel łatwo po zgaśnięciu czerwonych świateł ruszył i z łatwością wybronił się przed Hamiltonem.

W trakcie przejazdu przez drugi zakręt, bolid postawiło bokiem i Niemiec wypadł z toru. Oczy Hamiltona, pewnie wyszły z orbit gdy zobaczył, że objął w tak prosty sposób prowadzenie.

Cała stawka przejechała, a Vettel powoli toczył się do alei serwisowej, miał przebitą tylną prawą oponę. Wypadając z toru doznał awarii zawieszenia i ostatecznie to było powodem jego wycofania się z wyścigu.

Walka o pozycje tocząca się za Hamiltonem pozwoliły mu szybko uzyskać 2.5 sekundowe prowadzenie na koniec pierwszego okrążenia. Fernando Alonso po wewnętrznej pierwszego zakrętu wyprzedził Webbera, a chwilę później Buttona.

Obrona Jensona

Hamilton utrzymywał swoją przewagę nad Alonso. Tyle samo szczęścia nie miał jego kolega z zespołu. Problemy z KERS-em sprawiły, że znalazł się w strefie ataków DRS Webbera i Felipe Massy.

Australijczyk zaatakował po wewnętrznej 11 zakrętu, kolejność kolejnych zakrętów sprawiła, że to Jenson znalazł się po lepszej stronie 14 zakrętu i zachował swoją pozycję.

Wkrótce po tym Massa zjechał do boksów, Hamilton, Alonso i Button zjeżdżali chwile później. McLaren dzięki przewadze Lewisa zdołał obsłużyć swoich dwóch kierowców na jednym okrążeniu. Pit stop Buttona może i nie należał do najszybszych, jednak o kolejności zadecydowała niesamowicie wolna wymiana opon w bolidzie Webbera.

Button ponownie znalazł się pod presją kilka okrążeń później. Zbliżali się do niego Massa i Webber, który znalazł się za Brazylijczykiem. Gdy Mark zaczął atakować Felipe, ponownie stracili trochę czasu do Jensona.

Ryzykowna strategia

Red Bull postanowił zaryzykować inną strategią. Większość zawodników jechała na dwa zjazdy. Webber pojawił się nagle w boksach po kolejny komplet mieszanki miękkiej. Oznaczało to, że pod koniec wyścigu będzie musiał zjechać po raz trzeci do alei serwisowej.

Massa pod koniec wyścigu wpadł w poślizg w pierwszym zakręcie i dzięki temu Webberowi udało się go przeskoczyć. Pomimo uzyskania najszybszego okrążenia w wyścigu i niesamowitego tempa Mark nie zdołał wypracować wystarczającej przewagi by wyprzedzić Buttona.

Szansa Fernando

Alonso objął prowadzenie na dwa okrążenia, gdy Hamilton zjechał do boksów i wydawało się, że wyjeździe tuż za nim. Niestety w momencie kiedy postanowił zjechać do boksów taki sam manewr wykonał jeden z kierowców HRT.

Hiszpan stracił dwie sekundy i tym samym nie dogonił Lewisa, gdyby tak się nie stało pewnie byłby w zasięgu strefy DRS Brytyjczyka. Mógłby go zaatakować. Na prowadzeniu do końca wyścigu żadnych zmian już nie było.

Hamilton dojechał przed Alonso, Buttonem i Webberem.

Reszta stawki

Nico Rosberg przez moment jechał na trzeciej pozycji. Wynikało to jednak tylko z późnej zjazdy do boksów. Ostatecznie dojechał szósty. Za nim na mecie zjawił się Schumacher, który przez cały wyścig walczył z kierowcami Force India.

Di Resta pierwsze okrążenia walczył z Buemim. Ta dwójka kilka razy wyprzedzała się w strefach DRS. Po raz drugi z rzędu Sebastien musiał się jednak wycofać po tym jak jego bolid Toro Rosso odmówił posłuszeństwa.

Kamui Kobayashi zdobył ostatni punkt dojeżdżając na 10 pozycji. Senna i Maldonado w trakcie wyścigu otrzymali kary przejazdu przez boksy za przetrzymywanie innych podczas dublowania.