Analiza przed GP Brazylii 27.11.2011

Vettel do wyścigu rusza z pierwszej pozycji i ciężko sobie wyobrazić, że ponownie nie uda mu się zwyciężyć o ile w Brazylii nie spadnie deszcz i nie popsuje mu planów. Była by to jego 12 wygrana w tym sezonie

Start

Mark Webber zajmuje wraz z swoim kolegą z zespołu pierwszy rząd, a biorąc pod uwagę jego umiejętności w startowaniu, to pewnie nikomu nie uda się pokrzyżować planów Vettela już po zgaśnięciu czerwonych świateł.

Prosta startowa ma tylko 190m do pierwszego zakrętu, zmiany pozycji zapewne jeszcze będą miały miejsce pomiędzy zakrętami trzy i cztery. Łatwo sobie natomiast wyobrazić jakiś wypadek już w pierwszym zakręcie. Jak to będzie wyglądało, zobaczymy tuż po 17:00.

Strategia

Deszcz podobno jest dzisiaj pewny, tak więc od strategi wiele będzie zależało. Na torze Interlagos ciężko jednak przewidzieć, czy będzie lekko padać, czy też trzeba będzie wywiesić czerwoną flagę. Ulewa na pewno może być problemem na Interlagos. W 2003 roku wielu kierowców odpadło z wyścigu po tym jak trafiło na "rzekę" płynącą wzdłuż toru.

W takich warunkach nie wykluczone są też wyjazdy samochodu bezpieczeństwa, a to na pewno może jednym pomóc, a innym pokrzyżować plany związane z strategią.

Na pewno będzie to dla nas ciekawszy wyścig, o ile pogoda będzie zmienna. W takich warunkach, wiele zależy od przypadku i wyboru dobrego momentu na zmianę kół. Sebastian Vettel w tym sezonie jest w niesamowitej formie, jednak nie wygrał żadnego z trzech deszczowych Grand Prix.

Jenson Button wygrał wyprzedzając go podczas ostatniego okrążenia w Kanadzie, oraz zwyciężył na Węgrzech. Fernando Alonso pokonał go natomiast w Wielkiej Brytanii. Pierwsza dziesiątka wystartuje dzisiaj na miękkiej mieszance, prawdopodobnie poza Michalem Schumacherem o ile tor nie będzie mokry.

Warto też zwrócić uwagę na miejscowych. Massa, Barrichello i Senna na pewno będą chcieli się pokazać z dobrej strony. Jak do tej pory tylko ten pierwszy nie pokazał nic szczególnego. Jak myślicie, który z nich poradzi sobie dziś najlepiej?

Na co jeszcze będą musieli kierowcy zwrócić uwagę? Tor w Interlagos jest krótki i dosyć wąski więc spodziewajmy się też dużo dublowania w trakcie tego Grand Prix. Na wyścig i do komentowania zapraszam już od 17:00