Flagi w Formule 1

Wielu wie że w Formule 1 poza nielicznymi wyjątkami do sygnalizacji stosowane są flagi. (W Singapurze oraz Abu Dhabi dodatkowo sygnalizacja świetlna ponieważ wyścig odbywa się w nocy) Nie każdy jednak wie co każda z nich oznacza jakie ponosi za sobą konsekwencje i nie wszystkie z nich są pokazywane często
Czarna flaga - oznacza dyskwalifikację - kierowca niezwłocznie powinien zjechać do boksów. Kilka razy między innymi Michael Schumacher został taką flagą przywołany do boksów.
Biało czarna flaga - uwaga - powolny pojazd na torze. Lub kierowca jedzie nie przepisowo i trzeba na niego uważać
Zielona flaga - brak niebezpieczeństwa - kierowca minął potencjalnie niebezpieczny odcinek toru. Koniec ograniczeń.
Czarno-biała flaga w szachownicę oznacza, że sesja treningowa, kwalifikacyjna lub wyścig zostały zakończone. Podczas treningów i kwalifikacji flaga jest wywieszona po upływie określonego czasu. W wyścigu jako pierwsza pokazana jest zwycięzcy i później każdemu następnemu kierowcy mijającemu linię mety.

Żółta flaga w czerwone pasy - ostrzeżenie przed śliską nawierzchnią - z powodu opadów lub ze względu na olej lub inną ciecz na torze.
Czerwona flaga - zatrzymanie sesji - z powodu poważnego wypadku lub złych warunków na torze.
Niebieska flaga - ostrzega kierowcę przed szybszym kierowcą, który będzie go dublował. W przypadku, gdy kierowca trzykrotnie zignoruje niebieską flagę zostanie ukarany.
Żółta flaga oznacza niebezpieczeństwo na torze - każdy kierowca powinien zwolnić i zachować szczególną ostrożność. W przypadku, gdy członek obsługi toru macha dwoma flagami jednocześnie, kierowcy muszą być przygotowani do zatrzymania się. Wyprzedzanie pod żółtą flagą jest zabronione.  

Czarna flaga z żółtym kołem - informuje kierowcę, że jego bolid jest uszkodzony. Kierowca powinien niezwłocznie zjechać do boksów.

Prześlij komentarz

0 Komentarze