Top Ad unit 728 × 90

Statystyki i ciekawostki po GP Japonii 2015

Lewis Hamilton został drugim kierowcą w ostatnim czasie, który zrównał się z Ayrtonem Senną w liczbie wygranych wyścigów. Sebastian Vettel dokonał tego na Węgrzech w tym sezonie i już zdążył w Singapurze dołożyć o jedną wygraną więcej.

Hamilton potrzebował o jeden więcej wyścig by zrównać się z Ayrtonem. Poniżej osiągnięcia wspomnianej wcześniej trójki:

Ayrton Senna Lewis Hamilton Sebastian Vettel
Starty 161 162 153
Wygrane 41 (25.47%) 41 (25.31%) 42 (27.45%)
Pole position 65 (40.37%) 49 (30.25%) 46 (30.07%)
Podium 80 (49.69%) 82 (50.62%) 76 (49.67%)
Awarie techniczne 33 (20.5%) 10 (6.17%) 14 (9.15%)
Mistrzostwa 3 2 4
Punkty* 1,881 (11.68 na GP) 2,116 (13.06 na GP) 2,022 (13.22 na GP)

*zgodnie z dzisiejszą punktacją

Hamilton prowadził od startu do mety i ustanowił najlepszy czas pojedynczego okrążenia. Drugi weekend z rzędu nie zdobył wielkiego szlemu. Do pole position zabrakło mu 0.076 sekundy.

Rosberg po raz drugi w tym sezonie startował z pole position, to były jego 17 wygrane kwalifikacje. Ma ich na swoim koncie tyle samo co Jackie Stewart. Czas Nico był o 0.078 wolniejszy od zeszłorocznego pole position.

Hamilton, Rosberg i Vettel po raz siódmy w tym roku stanęli razem na podium.

Po raz pierwszy w historii silników hybrydowych V6 wszyscy zawodnicy byli sklasyfikowani na mecie wyścigu (Felipe Nasr już nie jechał, ale ukończył 90% dystansu.). Po raz ostatni taką sytuację mieliśmy w 2011 roku w Walencji, ale tam jechało aż 24 zawodników.

Button ukończył 14 z rzędu wyścig na Suzuce, ale to był pierwszy w którym dojechał poza pierwszą dziesiątką. Red Bull nie zdobył punktów po raz pierwszy od zeszłorocznego GP Australii. Vettel odpadł wtedy po awarii silnika, a Ricciardo był zdyskwalifikowany.

Niedzielny wyścig był ostatnim w historii w którym widzieliśmy na starcie siedemnastolatka. Max Verstappen kończy dziś 18 lat. Za rok to będzie nowy limit dla kierowców startujących w Formule 1.
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.