Statystyki i ciekawostki po Grand Prix Australii 2015

Lewis Hamilton odniósł w miniony weekend już 34 zwycięstwo w swojej karierze. Zbliża się tym samym do Sebastiana Vettela, który od sezonu 2013 nie dodał do swojej kolekcji żadnej wygranej. Niemiec ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw z obecnie startujących kierowców - 39.

Jeśli Lewis w tym roku będzie wygrywał przynajmniej tak samo często jak w poprzednim, to powinien wyprzedzić nie tylko Sebastiana, ale też swojego idola, a jest nim oczywiście Ayrton Senna.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku startów z pole position. Hamilton ma już na koncie 39 takich startów, a Vettel o 6 więcej.

Po raz szósty w karierze, Lewis zdobył hat tricka. Wygrał wyścig, zdobył pole position i najszybsze okrążenie. Te ostatnie po raz 21 w karierze, tyle samo co Fernando Alonso i Gerhard Berger.

Dla Lewisa Hamiltona to dziewiąty sezon w Formule 1. W każdym z nich wygrywał przynajmniej jeden wyścig.

Hamilton postanowił w tym sezonie jeździć z numerem 44 i nie zmienił go na mistrzowską jedynkę. To był pierwszy wyścig od Grand Prix Australii 1994 w którym ten numer nie brał udziału. Drugi sezon z rzędu nikt nie wybrał numeru 2. Ostatnie ten numer zniknął ze stawki w Monaco 1994, kiedy to Williams uczcił pamięć Senny po jego tragicznej śmierci w poprzednim wyścigu.

Vettel nie powtórzył sukcesu Fernando Alonso i Kimiego Raikkonena, nie udało mu się wygrać wyścigu w swoim debiucie w Ferrari, oczywiście pokonać bolidy W06 było bardzo trudno, podium w tym przypadku i tak jest bardzo dobrym rezultatem.

To było 30 zwycięstwo Mercedesa i 20 podium z rzędu. To był też ich 40 wyścig w punktach z rzędu.

Trzech kierowców zdobyło swoje pierwsze punkty w karierze, dla dwóch z nich był to debiut w Formule 1. Felipe Nasr i Carlos Sainz Jnr zakończyli wyścig w pierwszej dziesiątce. Max Verstappen został najmłodszym kierowcą w wieku 17 lat i 170 dni, niestety nie dojechał do mety.

20 kierowców pojawiło się na starcie piątkowych treningów, 17 z nich zakwalifikowało się do wyścigu, 15 faktycznie wystartowało, a na mecie pojawiło się tylko 11. Od 1966 roku nie mieliśmy na starcie sezonu mniej niż 17 bolidów.