Statystyki GP Niemiec 2014

Nico Rosberg szybko zapomniał o nieudanym wyścigu na Silverstone i bezproblemowo zwyciężył w miniony weekend w swoim domowym Grand Prix Niemiec. To była siódma wygrana kierowcy Mercedesa w karierze, ma ich na swoim koncie tyle samo co Juan Pablo Montoya i Rene Arnoux.

Jeśli już wspominamy Kolumbijczyka to w 2005 roku Montoya podobnie jak Hamilton startował z 20 pozycji i finiszował na podium, były kierowca Williamsa wyścig skończył jednak oczko wyżej na 2 pozycji.

Awaria hamulców w kwalifikacjach pozbawiła nas w niedzielę ciekawej walki o wygraną, ale Hamilton mógł za to poprawić swój rekord ilości zyskanych pozycji w trakcie wyścigu. Poprzednio najniższa pozycja z której startował to 24 w GP Hiszpanii 2012, w tamtym wyścigu Brytyjczyk awansował o 16 pozycji, teraz poprawił ten wynik o jedno oczko.

Hamilton dodatkowo uzyskał najlepszy czas okrążenia i tym samym pozbawił Rosberga szansy na wielki szlem, czyli pole position, fastest lap, wygrana i prowadzenie od startu do mety.

Valtteri Bottas został drugim kierowcą w tym sezonie, który swoje trzy pierwsze miejsca na podium zdobył pod rząd. Tej samej sztuki dokonał Daniel Ricciardo w Hiszpanii, Monaco i Kanadzie. Przed nimi Hamilton dokonał tego w 2007 roku. Dla Lewisa był to jednak pierwszy sezon w Formule 1.

Sebastian Vettel po raz pierwszy w tym roku na mecie pojawił się przed Danielem Ricciardo. Tylko Kimi Raikkonen w tym sezonie nie pokonał jeszcze swojego kolegi z zespołu...

Felipe Massa nie może ostatnich wyścigów zaliczyć do udanych, ale dobra forma jego kolegi z zespołu sprawiła, że Williams awansował na 3 pozycję w klasyfikacji konstruktorów. Ostatnio tak wysoko byli w 2003 roku. Dla zespołu Franka Williamsa było to też 300 setne podium, więcej mają tylko Ferrari (679) i McLaren (485).

Sauber niestety nie może się pochwalić takimi wynikami. Zespół ten pobił właśnie swój rekord w ilości wyścigów pod rząd bez zdobytych punktów. To był już 10 wyścig bez zdobyczy punktowej dla Petera Saubera i jego kierowców. Adrian Sutil wystartował w swoim 119 wyścigu i nadal nie stanął na podium, Niemiec pobił tym samym rekord utrzymywany przez lata przez Pierluigi Martini.

Jeśli już jesteśmy przy zespołach to w Ferrari chociaż jeden kierowca punktuje dla nich już od 77 wyścigów. Włoski zespół od dwóch lat nie startował do wyścigu z pole position. Ostatni raz udało im się to osiągnąć właśnie na tym torze w 2012 roku.